8 września 2021 r. w Osowych Grzędach upamiętniono 9. Pułk Strzelców Konnych AK

78 lat temu z powierzchni ziemi zniknęła wieś Grzędy. Niemcy spacyfikowali miejscowość, zabijając ponad 30 osób, w tym małe dzieci. Mieszkańcy za pomoc partyzantom i walkę o wolną Polskę zapłacili najwyższą cenę, podobnie jak ci, którzy w 1944 roku stanęli z bronią w ręku przeciw przeważającym siłom niemieckim.

Była to jedna z największych bitew, o ile nie największa w naszym regionie bitwa partyzancka stoczona przez oddziały Armii Krajowej z wojskami niemieckimi. Była to bitwa będąca konsekwencją Akcji Burza przeprowadzonej na terenie całego, okupowanego kraju i jednocześnie też bitwa podsumowująca walkę mieszkańców tych terenów o niepodległość.

8 września 2021 r. w lesie w okolicach nieistniejącej już wsi oddano cześć wszystkim zabitym w czasie II wojny światowej. Na to wydarzenie przybyło kilkaset osób, żeby uczcić pamięć walczących żołnierzy AK z o wiele liczniejszą i świetnie uzbrojoną niemiecką armią. Udział brali również nasi uczniowie z klas IV – VIII, a wśród nich harcerze 11 DH Orły. Obchody rozpoczęły się zbiórką przy Leśniczówce Grzędy, następnie był przemarsz na miejsce pamięci i msza święta polowa. Po mszy, przy pomniku, odbyły się przemówienia okolicznościowe, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wiązanek i zniczy pod obeliskiem.