Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

W dniach 23-24 stycznia 2018r. w ramach uczestnictwa szkoły w projekcie „Kreatywna szkoła”, została zorganizowana wycieczka do CENTRUM NAUKI KOPERNIK w Warszawie.

Relacje i wrażenia uczestników wycieczki:

Pierwszego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach chemicznych w laboratorium Centrum Nauki Kopernik. Tematem naszych zajęć było rozwiązanie zagadki kryminalnej. Wcieliliśmy się w laborantów i zanalizowaliśmy próbkę z miejsca zbrodni. Na podstawie wyników wydedukowaliśmy, czym zatruł się denat z akt policyjnych. Następnie zwiedzaliśmy NIEWIDZIALNĄ WYSTAWĘ. Naszym przewodnikiem była osoba niewidoma, która żyje w świecie pozbawionym wzroku, za pomocą którego odbieramy najwięcej informacji. Była to dla nas wyjątkowa lekcja wrażliwości oraz możliwości ukrytych w dźwięku, dotyku, zapachu.

Wycieczka była bardzo ciekawa i fascynująca.

Klaudia, Julka, Oliwia i Sylwia

 Kolejnym punktem programu było lodowisko na Stadionie Narodowym. Olbrzymia przestrzeń, ogrom ludzi i wyzwanie sportowe. Połowa z nas nie umiała jeździć na łyżwach, więc upadków było mnóstwo, zanim zaczęliśmy utrzymywać się na tafli lodu.

Drugiego dnia wróciliśmy do Centrum Nauki Kopernik i zwiedzaliśmy stałe wystawy oraz czasową pt. ,,Powietrze-więcej niż nic”. Dowiedzieliśmy się, jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło, a także w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni. Była to również znakomita okazja do samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego, do przyjrzenia się, jak powstaje tornado oraz doświadczenia tego, co się dzieje podczas trzęsień ziemi.

Wyjazd okazał się bardzo udany i owocny w nowe doświadczenia.

Adam, Dawid, Bartek i Kevin

 Zwiedzanie wystaw ,,Powietrze jest wszędzie wokół nas’’, ,,Nowy Świat w Ruchu”, daje możliwość poznania takich zjawisk fizycznych jak: prąd i magnetyzm, fale i drgania, maszyny proste i kosmos. Sprawdziliśmy jakimi aspektami naszego życia rządzi powietrze, ta niesamowita mieszanina gazów.

Nasza szkoła pokazała po raz kolejny, że jest otwarta na ciekawe formy edukacji i zaspakaja potrzeby uczniów. Dzięki wycieczce młodzież miała okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać naukę i przy niej jednocześnie się bawić.

Wioletta Kotarska i Marta Krzywińska