Zabawa i nauka z cieczą nienewtonowską – projekt „Kreatywna Szkoła”

Kolejne nasze zajęcia to zabawa i nauka z cieczą nienewtonowską. Co to takiego? To płyn przygotowany z mąki ziemniaczanej i wody, który pozornie przeczy prawom fizyki.

W spoczynku, bez działającej na niego żadnej siły zachowuje się jak zwykła ciecz, ale gdy tylko dostarczymy mu jakąś energię, np. poprzez nacisk, ciecz ta zachowuje się jak ciało stałe. Kiedy uderzymy złożoną pięścią w ciecz od razu robi się twarda.

Kolejną ciekawą rzeczą jest zrobienie z tej cieczy kulki.  Wystarczy wlać sobie trochę do ręki i obiema dłońmi turlać niczym zwykłą kulkę. Póki będziemy to robić, ciecz będzie się zachowywała jak kulka ze stałego materiału, np. z plasteliny. Gdy tylko przestaniemy ją ściskać spłynie nam między palcami.

Wytworzenie cieczy nieniutonowskiej, to tylko początek zabawy. Teraz można z nią zrobić bardzo ciekawe rzeczy co widać na załączonych zdjęciach.

Druga część naszych zajęć to sprawdzanie, który sok jabłkowy, porzeczkowy czy wyciśnięty z cytryny zawiera więcej witaminy C. Zdecydowanie sok porzeczkowy zawiera jej najwięcej.