Wycieczka do Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach

Dnia 21 lutego 2019 r. wyruszyliśmy na wycieczkę do Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach, która odbyła się w ramach realizacji projektu „Kreatywna Szkoła” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. W planie mieliśmy zwiedzanie trzech laboratoriów.

Pierwszy punkt programu to zajęcia z robotyki. Poznaliśmy tam zasady działania robotów. Pierwszy z nich to robot edukacyjny Edison, którego zadaniem jest wprowadzenie młodzieży w fascynujący świat elektroniki. Zawiera on wiele ciekawych rozwiązań technologicznych, takich jak funkcja śledzenia linii, czujniki światła czy pilot zdalnego sterowania. Drugi mały Ozobot, bardzo inteligentny robot do nauki programowania. Ozobot zabiera dzieci w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru lub tablecie) dzieci programują zadania, które wykonuje robot.

Kolejne miejsce jakie odwiedziliśmy to Laboratorium Badania Produktu Chemicznego, gdzie mogliśmy zobaczyć jak wygląda prawdziwe laboratorium chemiczne oraz jak naukowcy pracują na co dzień. Podczas pobytu wykrywaliśmy odczyny zasadowe, kwasowe i obojętne na produktach codziennego użytku.  Rozpaliliśmy „ognisko” bez zapalniczki tj. z gliceryny i nadmanganianu (VII) potasu.

Następnie udaliśmy się do Laboratorium Medycznego. Pani ratownik instruowała nas, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy i jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia życia. Następnie wykonywaliśmy ćwiczenia np. układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz masaż serca osobie nieprzytomnej. Mieliśmy także okazję jechać symulatorem karetki ratowniczej.

Wycieczka zakończyła się wspólnym obiadem. Wszyscy uważamy, iż była bardzo udana i wiele się z niej nauczyliśmy.